315VXR120MEFC25X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
315VXR120MEFC25X25
315VXR120MEFC25X25
Part Number
315VXR120MEFC25X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP
Data sheet
315VXR120MEFC25X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
315VXR120MEFC25X25
Comments
    315VXR120MEFC25X25 Specifications
    SeriesVXR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance120 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated315 V
    Lifetime @ Temp#7000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.05 A @ 10 kHz