337BPA050M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
337BPA050M
337BPA050M
Part Number
337BPA050M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V AXIAL
Data sheet
337BPA050M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
337BPA050M
Comments
    337BPA050M Specifications
    SeriesBPA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAudio
    Lead Spacing-
    PolarizationBi-Polar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.339" L (16.00mm x 34.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency730 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.0877 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)703mOhm @ 120Hz