338CKS050M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
338CKS050M
338CKS050M
Part Number
338CKS050M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
338CKS050M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
338CKS050M
Comments
    338CKS050M Specifications
    SeriesCKS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.22 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.508 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)80.4mOhm @ 120Hz