338LBB035M2BC
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
338LBB035M2BC
338LBB035M2BC
Part Number
338LBB035M2BC
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Data sheet
338LBB035M2BC.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
338LBB035M2BC
Comments
    338LBB035M2BC Specifications
    SeriesLBB
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.05 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.5625 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)125.6mOhm @ 120Hz