338TMA025M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
338TMA025M
338TMA025M
Part Number
338TMA025M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V AXIAL
Data sheet
338TMA025M.pdf
Delivery Services
338TMA025M
Comments
    338TMA025M Specifications
    SeriesTMA
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.220" L (16.00mm x 31.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.38 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)111mOhm @ 120Hz