350BXA68M18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
350BXA68M18X25
350BXA68M18X25
Part Number
350BXA68M18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Data sheet
350BXA68M18X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
350BXA68M18X25
Comments
    350BXA68M18X25 Specifications
    SeriesBXA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency425 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency850 mA @ 100 kHz