350BXC100MEFC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
350BXC100MEFC18X25
350BXC100MEFC18X25
Part Number
350BXC100MEFC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Data sheet
350BXC100MEFC18X25.pdf
Delivery Services
350BXC100MEFC18X25
Comments
    350BXC100MEFC18X25 Specifications
    SeriesBXC
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C