350BXC68MEFC16X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
350BXC68MEFC16X31.5
350BXC68MEFC16X31.5
Part Number
350BXC68MEFC16X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Data sheet
350BXC68MEFC16X31.5.pdf
Delivery Services
350BXC68MEFC16X31.5
Comments
    350BXC68MEFC16X31.5 Specifications
    SeriesBXC
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C