350CFX82M18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
350CFX82M18X25
350CFX82M18X25
Part Number
350CFX82M18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Data sheet
350CFX82M18X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
350CFX82M18X25
Comments
    350CFX82M18X25 Specifications
    SeriesCFX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance82 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C