350PX100KEFC18X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
350PX100KEFC18X31.5
350PX100KEFC18X31.5
Part Number
350PX100KEFC18X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 10% 350V RADIAL
Data sheet
350PX100KEFC18X31.5.pdf
Delivery Services
350PX100KEFC18X31.5
Comments
    350PX100KEFC18X31.5 Specifications
    SeriesPX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±10%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency370 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency370 mA @ 10 kHz