350WXA68MEFC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
350WXA68MEFC18X25
350WXA68MEFC18X25
Part Number
350WXA68MEFC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Data sheet
350WXA68MEFC18X25.pdf
Delivery Services
350WXA68MEFC18X25
Comments
    350WXA68MEFC18X25 Specifications
    SeriesWXA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency397 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency595.5 mA @ 10 kHz