35MXC3300MEFCSN20X30
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
35MXC3300MEFCSN20X30
35MXC3300MEFCSN20X30
Part Number
35MXC3300MEFCSN20X30
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Data sheet
35MXC3300MEFCSN20X30.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
35MXC3300MEFCSN20X30
Comments
    35MXC3300MEFCSN20X30 Specifications
    SeriesMXC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.57 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.8055 A @ 10 kHz