35PK4700MEFCGC16X35.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
35PK4700MEFCGC16X35.5
35PK4700MEFCGC16X35.5
Part Number
35PK4700MEFCGC16X35.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
35PK4700MEFCGC16X35.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
35PK4700MEFCGC16X35.5
Comments
    35PK4700MEFCGC16X35.5 Specifications
    SeriesPK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.875 A @ 10 kHz