35WXA3300MEFC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
35WXA3300MEFC18X25
35WXA3300MEFC18X25
Part Number
35WXA3300MEFC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
35WXA3300MEFC18X25.pdf
Delivery Services
35WXA3300MEFC18X25
Comments
    35WXA3300MEFC18X25 Specifications
    SeriesWXA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.49 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.7135 A @ 10 kHz