35YXG2200MEFC16X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
35YXG2200MEFC16X31.5
35YXG2200MEFC16X31.5
Part Number
35YXG2200MEFC16X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
35YXG2200MEFC16X31.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
35YXG2200MEFC16X31.5
Comments
    35YXG2200MEFC16X31.5 Specifications
    SeriesYXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance17 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.415 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.45 A @ 100 kHz