35YXG2700MEFC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
35YXG2700MEFC18X25
35YXG2700MEFC18X25
Part Number
35YXG2700MEFC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RAD TH
Data sheet
35YXG2700MEFC18X25.pdf
Delivery Services
35YXG2700MEFC18X25
Comments
    35YXG2700MEFC18X25 Specifications
    SeriesYXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C