35YXG3300MEFC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
35YXG3300MEFC18X25
35YXG3300MEFC18X25
Part Number
35YXG3300MEFC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RAD TH
Data sheet
35YXG3300MEFC18X25.pdf
Delivery Services
35YXG3300MEFC18X25
Comments
    35YXG3300MEFC18X25 Specifications
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C