35YXG3300MEFC18X35.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
35YXG3300MEFC18X35.5
35YXG3300MEFC18X35.5
Part Number
35YXG3300MEFC18X35.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
35YXG3300MEFC18X35.5.pdf
Delivery Services
35YXG3300MEFC18X35.5
Comments
    35YXG3300MEFC18X35.5 Specifications
    Ratings-
    Impedance14 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.954 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.22 A @ 100 kHz