35YXG3300MEFCGC16X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
35YXG3300MEFCGC16X40
35YXG3300MEFCGC16X40
Part Number
35YXG3300MEFCGC16X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
35YXG3300MEFCGC16X40.pdf
Delivery Services
35YXG3300MEFCGC16X40
Comments
    35YXG3300MEFCGC16X40 Specifications
    Ratings-
    Impedance13 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.856 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.08 A @ 100 kHz