380LQ102M100H022
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
380LQ102M100H022
380LQ102M100H022
Part Number
380LQ102M100H022
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Data sheet
380LQ102M100H022.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
380LQ102M100H022
Comments
    380LQ102M100H022 Specifications
    Series380LQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.12 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.44 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)332mOhm @ 120Hz