380LQ182M080H032
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
380LQ182M080H032
380LQ182M080H032
Part Number
380LQ182M080H032
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP
Data sheet
380LQ182M080H032.pdf
Delivery Services
380LQ182M080H032
Comments
    380LQ182M080H032 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.11 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.43 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)184mOhm @ 120Hz