380LQ562M035H022
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
380LQ562M035H022
380LQ562M035H022
Part Number
380LQ562M035H022
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Data sheet
380LQ562M035H022.pdf
Delivery Services
380LQ562M035H022
Comments
    380LQ562M035H022 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.79 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.2 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)104mOhm @ 120Hz