380LX101M315H012
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
380LX101M315H012
380LX101M315H012
Part Number
380LX101M315H012
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 315V SNAP
Data sheet
380LX101M315H012.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
380LX101M315H012
Comments
    380LX101M315H012 Specifications
    Series380LX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated315 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency900 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.3 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.93Ohm @ 120Hz