380LX102M063H012
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
380LX102M063H012
380LX102M063H012
Part Number
380LX102M063H012
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP
Data sheet
380LX102M063H012.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
380LX102M063H012
Comments
    380LX102M063H012 Specifications
    Series380LX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)332mOhm @ 120Hz