380LX221M200H012
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
380LX221M200H012
380LX221M200H012
Part Number
380LX221M200H012
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Data sheet
380LX221M200H012.pdf
Delivery Services
380LX221M200H012
Comments
    380LX221M200H012 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)900mOhm @ 120Hz