380LX391M180H022
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
380LX391M180H022
380LX391M180H022
Part Number
380LX391M180H022
Manufacturer
Description
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP
Data sheet
380LX391M180H022.pdf
Delivery Services
380LX391M180H022
Comments
    380LX391M180H022 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated180 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.68 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.35 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)510mOhm @ 120Hz