380LX472M050J012
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
380LX472M050J012
380LX472M050J012
Part Number
380LX472M050J012
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Data sheet
380LX472M050J012.pdf
Delivery Services
380LX472M050J012
Comments
    380LX472M050J012 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 120Hz