381LQ332M050H012
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
381LQ332M050H012
381LQ332M050H012
Part Number
381LQ332M050H012
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Data sheet
381LQ332M050H012.pdf
Delivery Services
381LQ332M050H012
Comments
    381LQ332M050H012 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C