381LQ472M050H032
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
381LQ472M050H032
381LQ472M050H032
Part Number
381LQ472M050H032
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Data sheet
381LQ472M050H032.pdf
Delivery Services
381LQ472M050H032
Comments
    381LQ472M050H032 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.88 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)88mOhm @ 120Hz