381LQ682M025H022
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
381LQ682M025H022
381LQ682M025H022
Part Number
381LQ682M025H022
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Data sheet
381LQ682M025H022.pdf
Delivery Services
381LQ682M025H022
Comments
    381LQ682M025H022 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.76 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)85mOhm @ 120Hz