381LX183M010H022
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
381LX183M010H022
381LX183M010H022
Part Number
381LX183M010H022
Manufacturer
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
381LX183M010H022.pdf
Delivery Services
381LX183M010H022
Comments
    381LX183M010H022 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)51mOhm @ 120Hz