381LX223M010H032
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
381LX223M010H032
381LX223M010H032
Part Number
381LX223M010H032
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
381LX223M010H032.pdf
Delivery Services
381LX223M010H032
Comments
    381LX223M010H032 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)41mOhm @ 120Hz