381LX472M035H022
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
381LX472M035H022
381LX472M035H022
Part Number
381LX472M035H022
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Data sheet
381LX472M035H022.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
381LX472M035H022
Comments
    381LX472M035H022 Specifications
    Series381LX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)90mOhm @ 120Hz