381LX680M250H202
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
381LX680M250H202
381LX680M250H202
Part Number
381LX680M250H202
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V SNAP
Data sheet
381LX680M250H202.pdf
Delivery Services
381LX680M250H202
Comments
    381LX680M250H202 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency400 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency600 mA @ 20 kHz