400BXC47MEFC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
400BXC47MEFC18X20
400BXC47MEFC18X20
Part Number
400BXC47MEFC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
400BXC47MEFC18X20.pdf
Delivery Services
400BXC47MEFC18X20
Comments
    400BXC47MEFC18X20 Specifications
    SeriesBXC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency472 mA @ 120 Hz