400TXW56MEFR10X50
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
400TXW56MEFR10X50
400TXW56MEFR10X50
Part Number
400TXW56MEFR10X50
Manufacturer
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL TH
Data sheet
400TXW56MEFR10X50.pdf
Delivery Services
400TXW56MEFR10X50
Comments
    400TXW56MEFR10X50 Specifications
    SeriesTXW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance56 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency520 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency780 mA @ 100 kHz