400WA68MEFCGC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
400WA68MEFCGC18X25
400WA68MEFCGC18X25
Part Number
400WA68MEFCGC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
400WA68MEFCGC18X25.pdf
Delivery Services
400WA68MEFCGC18X25
Comments
    400WA68MEFCGC18X25 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency455 mA @ 120 Hz