400WXA33MEFCGC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
400WXA33MEFCGC18X20
400WXA33MEFCGC18X20
Part Number
400WXA33MEFCGC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
400WXA33MEFCGC18X20.pdf
Delivery Services
400WXA33MEFCGC18X20
Comments
    400WXA33MEFCGC18X20 Specifications
    SeriesWXA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C