420BXW33MEFR10X35
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
420BXW33MEFR10X35
420BXW33MEFR10X35
Part Number
420BXW33MEFR10X35
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL
Data sheet
420BXW33MEFR10X35.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
420BXW33MEFR10X35
Comments
    420BXW33MEFR10X35 Specifications
    SeriesBXW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency340 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency850 mA @ 100 kHz