420BXW39MEFR10X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
420BXW39MEFR10X40
420BXW39MEFR10X40
Part Number
420BXW39MEFR10X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 39UF 20% 420V RADIAL
Data sheet
420BXW39MEFR10X40.pdf
Delivery Services
420BXW39MEFR10X40
Comments
    420BXW39MEFR10X40 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance39 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency390 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency975 mA @ 100 kHz