420BXW39MEFR16X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
420BXW39MEFR16X20
420BXW39MEFR16X20
Part Number
420BXW39MEFR16X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 39UF 20% 420V RADIAL
Data sheet
420BXW39MEFR16X20.pdf
Delivery Services
420BXW39MEFR16X20
Comments
    420BXW39MEFR16X20 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance39 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency400 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1 A @ 100 kHz