420BXW47MEFR10X45
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
420BXW47MEFR10X45
420BXW47MEFR10X45
Part Number
420BXW47MEFR10X45
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL
Data sheet
420BXW47MEFR10X45.pdf
Delivery Services
420BXW47MEFR10X45
Comments
    420BXW47MEFR10X45 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency440 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.1 A @ 100 kHz