420BXW82MEFR16X30
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
420BXW82MEFR16X30
420BXW82MEFR16X30
Part Number
420BXW82MEFR16X30
Manufacturer
Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL
Data sheet
420BXW82MEFR16X30.pdf
Delivery Services
420BXW82MEFR16X30
Comments
    420BXW82MEFR16X30 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance82 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency640 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.6 A @ 100 kHz