420KXW68MEFC16X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
420KXW68MEFC16X25
420KXW68MEFC16X25
Part Number
420KXW68MEFC16X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL
Data sheet
420KXW68MEFC16X25.pdf
Delivery Services
420KXW68MEFC16X25
Comments
    420KXW68MEFC16X25 Specifications
    SeriesKXW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C