420TXW33MEFR10X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
420TXW33MEFR10X40
420TXW33MEFR10X40
Part Number
420TXW33MEFR10X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL TH
Data sheet
420TXW33MEFR10X40.pdf
Delivery Services
420TXW33MEFR10X40
Comments
    420TXW33MEFR10X40 Specifications
    SeriesTXW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency370 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency555 mA @ 100 kHz