450BXF33MGC16X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450BXF33MGC16X20
450BXF33MGC16X20
Part Number
450BXF33MGC16X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
450BXF33MGC16X20.pdf
Delivery Services
450BXF33MGC16X20
Comments
    450BXF33MGC16X20 Specifications
    SeriesBXF
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency388 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency970 mA @ 100 kHz