450KXW47MEFC12.5X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450KXW47MEFC12.5X40
450KXW47MEFC12.5X40
Part Number
450KXW47MEFC12.5X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
450KXW47MEFC12.5X40.pdf
Delivery Services
450KXW47MEFC12.5X40
Comments
    450KXW47MEFC12.5X40 Specifications
    SeriesKXW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency380 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency570 mA @ 10 kHz