450KXW56MEFC14.5X35
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450KXW56MEFC14.5X35
450KXW56MEFC14.5X35
Part Number
450KXW56MEFC14.5X35
Manufacturer
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
450KXW56MEFC14.5X35.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
450KXW56MEFC14.5X35
Comments
    450KXW56MEFC14.5X35 Specifications
    SeriesKXW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance56 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency440 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency660 mA @ 10 kHz