450MXC22MEFC20X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450MXC22MEFC20X20
450MXC22MEFC20X20
Part Number
450MXC22MEFC20X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V SNAP
Data sheet
450MXC22MEFC20X20.pdf
Delivery Services
450MXC22MEFC20X20
Comments
    450MXC22MEFC20X20 Specifications
    SeriesMXC
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C