450PK56MEFC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450PK56MEFC18X20
450PK56MEFC18X20
Part Number
450PK56MEFC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL TH
Data sheet
450PK56MEFC18X20.pdf
Delivery Services
450PK56MEFC18X20
Comments
    450PK56MEFC18X20 Specifications
    SeriesPK
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance56 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C